BM Rendelet változások
T á j é k o z t a t ó
A lőfegyverekről és lőszerekről szóló 2004. évi XXIV. törvény (a továbbiakban: Ftv.), a
fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kr.),
valamint a fegyverismereti vizsga, a fegyverforgalmazási vizsga, a lőfegyver, lőszer hatósági
tárolása és a fegyverekkel, lőszerekkel kapcsolatos tevékenységek engedélyezésének igazgatási
szolgáltatási díjairól szóló 50/2004. (VIII. 31.) BM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2021.
január 1-jén hatályba lépett főbb változásairól.
BM Rendelet változás
![](https://f81357fb9f.clvaw-cdnwnd.com/d130a3a6e9c59dd21d66d6b8f56acb0e/200000204-7d03a7d03d/Weboldal%20l%C3%B3g%C3%B3.png?ph=f81357fb9f)
Változások
T á j é k o z t a t ó A lőfegyverekről és lőszerekről szóló 2004. évi XXIV. törvény (a továbbiakban: Ftv.), a fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kr.), valamint a fegyverismereti vizsga, a fegyverforgalmazási vizsga, a lőfegyver, lőszer hatósági tárolása és a fegyverekkel, lőszerekkel kapcsolatos tevékenységek engedélyezésének igazgatási szolgáltatási díjairól szóló 50/2004. (VIII. 31.) BM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2021. január 1-jén hatályba lépett főbb változásairól.
I. A definíciókat érintő főbb változások Az Ftv. módosította a hatástalanított lőfegyver, a tűzfegyver, a gáz- és riasztófegyvernek a definícióját melyek alapján:
I/1. A hatástalanított lőfegyverek kizárólag azok a tűzfegyverek, amelyeket a hatástalanított tűzfegyverek végleges működésképtelenségét biztosító hatástalanítási előírásokra és technikákra vonatkozó közös iránymutatások meghatározásáról szóló, 2015. december 15-i, 2015/2403 bizottsági rendelet (a továbbiakban: Bizottsági Rendelet) kötelező alkalmazását - 2016. április 8. - megelőzően hatástalanítottak. Ezek az eszközök mentesülnek a tűzfegyverré minősítés alól, így a továbbiakban is bejelentés alól mentesek, rendőrhatósági engedély nélkül megszerezhetőek és tarthatóak.
I/2. A tűzfegyver fogalmába tartoznak a korábbi szabályozás szerinti színházi fegyverek, valamint a lőszer, illetve lövedék kilövésére a Bizottsági Rendelet I. MELLÉKLETÉBEN meghatározott követelményeknek megfelelő, a Bizottsági Rendelet kötelező alkalmazását - 2016. április 8. - követően hatástalanított lőfegyverek.
I/3. A gáz- és riasztófegyver fogalmában is változás következett be. Azonban e változás mellett mindazok az eszközök, melyek e fogalmi körbe tartoznak a korábbi szabályozáshoz hasonlóan engedély nélkül megszerezhetők és tarthatók, csupán az önvédelmi célú viselésükhöz szükséges rendőrhatósági engedély. Továbbra is gáz- és riasztófegyvernek minősülnek azok az eszközök, melyek önvédelmi célú viselését 2021. január 1-jét megelőzően engedélyezték, illetve azok is, melyeket 2023. január 1. napját megelőzően gáz- és riasztófegyverként hoztak forgalomba. Az Ftv.-ben új fogalomként került meghatározásra az egyedi jóváhagyást igénylő, valamint a működőképes lőfegyver.
I/4. Az egyedi jóváhagyást igénylő lőfegyverek csoportját azok a lőfegyverek alkotják, amelyek hatósági engedély hiányában történő megszerzése és tartása, illetve amelyekre nézve az adott tevékenység engedély nélküli végzése az Ftv. értelmében kizárt. Ide tartoznak az "A" ("Tiltott"), valamint a "B" ("Engedélyköteles") kategóriába tartozó eszközök, valamint az ellenőrzés alá eső közrendre, közbiztonságra veszélyt jelentő eszközökkel összefüggésben végzett tevékenységek is. Nem sorolhatóak ide a lőfegyverdarabok, a lőfegyveralkatrészek, illetve a lőfegyver egyéb tartozékai.
I/5. A működőképes lőfegyverek körébe a lőfegyvernek minősülő légfegyverek, valamint a lőszerek befogadására, illetve kilövésére alkalmatlan eszközökön felüli lőfegyverek tartoznak. Nem működőképes lőfegyver például a színházi, a "C" kategóriába tartozó hatástalanított tűzfegyver, valamint a gáz- és riasztófegyver.
II. A tűzfegyverek és a lőszerek kategóriáiban, illetve alkategóriáiban bekövetkező változások
Az Ftv. 2020. december 31-ig hatályban volt 1. melléklete a tűzfegyvereket és a lőszereket négy "A", "B", "C" és "D" kategóriába, azon belül az "A" kategóriát 1-4, a "B" kategóriát 1-7, a "C" kategóriát 1- 4. alkategóriába sorolta. 2021. január 1-jétől a meglévő kategóriák száma 4-ről 3-ra csökkent (megszűnt a "D" kategória). Az "A" ("Tiltott") kategória 8, a "B" ("Engedélyköteles") kategória 12 alkategóriára bővült, míg a "C" ("Bejelentéshez kötött") kategória 2 alkategóriára csökkent.
II/1. Az Ftv. módosítása a már hatályba lépésekor jogszerűen tartott tűzfegyverek kategória besorolását nem változtatta meg. Ez alól kivételt képez az, amikor 2021. január 1-jét követően kívánnak tűzfegyver Magyarország területére történő behozatalára, kivitelére, illetve átszállítására engedélyt kérni, - ideértve az új európai lőfegyvertartási engedély iránti, valamint a már érvényes európai lőfegyvertartási engedélybe történő újabb tűzfegyver bejegyzését is.
II/2. Az "A" kategóriába tartozó tűzfegyverek esetében a tiltás alól, a jogszabályi feltételek teljesülése esetén kivételt képeznek az a "A"5, ,"A"6 és "A"8 kategóriába tartozó tűzfegyverek, melyek közül az "A"5 kategóriába tartozó tűzfegyverek munkavégzés, filmgyártás, színház- és hagyományőrző használat és sport, az "A"6 kategóriába tartozó tűzfegyverek sport, míg az "A"8 kategóriába tartozó tűzfegyverek színház- és hagyományőrző használat céljából engedélyezhetők.
II/3. A "B" kategória az Ftv. korábbi osztályozása szerinti "C" és "D" kategóriájú tűzfegyverekkel egészült ki.
II/4. A "C" kategóriába azok a tűzfegyverek kerültek, amelyeket 2016. április 8-át követően hatástalanítottak, továbbá melyek az A" és "B" kategóriába nem tartoznak és rendeltetésszerűen csak gáztöltény vagy riasztótöltény működtetésére alkalmasak, feltéve, hogy az Ftv. alapján nem minősülnek gáz- és riasztófegyvernek.
III. Hatósági engedélyezés szabályaiban bekövetkező főbb változások
III/1. Lakóhely hiányában 2021. január 1-jétől a lőfegyver tartását a lőfegyver, lőszer
tárolóhelye, az elöltöltő fegyver vadászati célú használatát a lőszerelem tárolóhelye
szerint illetékes rendőrkapitányság, Budapesten a Budapesti Rendőr-főkapitányság
engedélyezi.
III/2. A hangtompító állategészségügyi célú tartása 2020. július 2-án került bevezetésre, melynek engedélyezésére a kérelmező lakóhelye helye szerint illetékes megyei (fővárosi) rendőr-főkapitányság, Budapesten a Budapesti rendőr-főkapitányság jogosult. A hangtompító állategészségügyi célú tartása kizárólag annak a személynek engedélyezhető, aki már a kérelem benyújtásakor rendelkezik munkavégzési célú lőfegyver tartására jogosító engedéllyel, valamint igazolja, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal engedélye, illetve kijelölése alapján jogosult - az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 51. § (3) bekezdés i) pontja szerinti diagnosztikai vizsgálat és az ilyen célú leölés, illetve kilövés elvégzésére. Engedélyezés esetén az eljáró rendőrhatóság a hangtompító megszerzése céljából egyszerűsített határozat formájában engedélyt ad ki, amely a kiállítástól számított 90 napig hatályos, és amely feljogosítja az engedéllyel rendelkezőt a hangtompító megszerzésére, melyet az engedélybe történő bejegyzés céljából nyolc napon belül köteles bemutatni az engedélyező hatóságnak. A hangtompító jelenleg műszaki tanúsításra nem kötelezett eszköz, így arról a Polgári Kézilőfegyver- és Lőszervizsgáló Kft. (a továbbiakban: PKLV) műszaki tanúsítványt nem állít ki.
III/3. Pontosításra kerültek a tizenhatodik életévét betöltött sportlövők számára engedélyezhető 22. Short, és a 22 Long Rifle kaliberjelű sportlőfegyver megszerzésének és tárolásának a szabályai. A tizenhatodik életévét betöltött sportlövők a törvényes képviselő hozzájárulásával a részükre kiállított lőfegyvertartási engedély birtokában adásvétel útján tűzfegyvert nem szerezhetnek meg. A lőfegyver megszerzése csak egyéb jogcímen, például ajándékozás, öröklés útján lehetséges. Megszűnt az eszközök önállóan történő tárolásának a lehetősége, mivel azokat a sportlövő a vele egy háztartásban élő, az általa tartott sportlőfegyverrel azonos kategóriájú lőfegyver tartására jogosult nagykorú személynél, vagy azon sportegyesületnél tárolhatja, amelynek a tagja. Nagykorú személynél történő tárolásnál amennyiben a tárolóeszköz kapacitása lehetővé teszi, nincs akadálya annak, hogy az engedélyesek a lőfegyvereiket közösen tárolják.
III/4. Az Ftv. a korábbi színházi fegyvereket "A" vagy "B" kategóriába tartozó tűzfegyverekké minősítette. Új tartási célként jelent meg a színházi- és hagyományőrző használat. Az "A" kategóriába tartozó tűzfegyver színházi- és hagyományőrző használati célú tartásának az engedélyezése a tevékenység helye szerinti megyei, Budapesten a Budapesti Rendőr-főkapitányság illetékességbe került, míg a "B" kategóriába tartozó fenti célú tűzfegyverek esetében az eljárásra való illetékesség tekintetében változás nem történt. A jelenleg színházi fegyver tartására engedéllyel rendelkezők az eszközöket 2022. december 31-ig tarthatják jogszerűen. Ezt követően a színházi és hagyományőrző használati célú tűzfegyverek kizárólag az új "színházi és hagyományőrző használati" célt tartalmazó hatósági okmány birtokában tarthatóak, melyeket az engedélyesek 2023. január 1-jéig szerezhetnek meg. Az okmányok cseréjének igazgatási szolgáltatási díja tűzfegyverenként 2000 forint.
III/5. Új kötelezettségként került bevezetésre a bejelentés jogintézménye. A bejelentési kötelezettség a "C" kategóriába tartózó tűzfegyverek esetében áll fenn, melyet főszabály szerint a tűzfegyvert tartó természetes személynek a lakóhelye, a szervezetnek a tevékenység helye szerint illetékes rendőrkapitányság, Budapesten a Budapesti Rendőrfőkapitányság felé kell teljesítenie az érintett eszköz megszerzésétől számított nyolc napon belül, elektronikus ügyintézés esetén az erre vonatkozó szabályok szerint, minden más esetben, írásbeli formában. A "C" kategóriájú tűzfegyvert tartó természetes személy, ha belföldi lakóhellyel nem rendelkezik, a bejelentést bármelyik rendőrkapitányságnál megteheti. Azok a természetes személyek, illetve szervezetek, akik 2021. január 1-jét megelőzően az e kategóriába került eszközöket birtokolták, illetve tartották, bejelentési kötelezettségüket legkésőbb 2022. december 31-ig teljesíthetik. Bejelentés hiányában ezen eszközök 2023. január 1. napjáig tarthatóak jogszerűen, ezt követően a bejelentés hiánya szabálysértést valósít meg. A bejelentés illeték és díjmentes. A bejelentéshez mellékelni kell a hatástalanított tűzfegyver esetén a hatástalanítási tanúsítványt, a nem hatástalanított "C" kategóriájú tűzfegyver esetén a műszaki tanúsítványt.
III/6. A tűzfegyver kategóriájának, illetve alkategóriájának megváltozását eredményező átalakítást a lőfegyver gyártására, illetve javítására már engedéllyel rendelkezők végezhetnek kizárólag abban az esetben, ha rendelkeznek a lőfegyverek központi nyilvántartásába történő elektronikus adattovábbításhoz meghatározott technikai feltételekkel.
III/7. A tűzfegyvert jogszerűen birtoklók számára lehetővé vált az egyedi jóváhagyást igénylő, azaz "A" és "B" kategóriába tartozó tűzfegyverek és a hozzá tartozó lőszerek bármely rendőrkapitányságon történő leadása (ellenérték nélküli átadása), melyhez írásbeli kérelem szükséges.
III/8. A visszavonásig hatályos lőfegyvertartási engedéllyel rendelkező engedélyesek esetében bevezetésre került a tűzfegyvertartás hatóság általi, rendszeres, legfeljebb öt évenkénti felülvizsgálata. A felülvizsgálat elvégzését az engedélyesnek nem kell kezdeményeznie, azt a hatóság hivatalból folytatja le. A felülvizsgálat lezárásakor amennyiben a hatóság megállapítja, hogy a jogosultnál az engedély kiadásának feltételei továbbra is fennállnak, arról írásban tájékoztatja az ügyfelet. Abban az esetben, ha a hatóság a felülvizsgálat eredményeként azt állapítja meg, hogy a jogosultnál a tűzfegyver tartására jogosító engedély kiadásának a feltételei nem állnak fenn, intézkedik a kiadott engedély visszavonása iránt.
III/9. A sportlövők számára az Ftv. 1. melléklete szerinti "A5." és "A6." kategóriáiba sorolt eszközök tartása is engedélyezhető, abban az esetben, ha a sportlövő megfelel a sport célú lőfegyver tartásához szükséges általános és speciális feltételeknek, valamint bizonyítja, hogy a sportegyesületi tagsága a kérelem előterjesztésétől számított legalább tizenkét hónapja fennáll.
III/10. A Rendelet 1. számú mellékletében új díjtételként került rögzítésre a lőfegyverkereskedői tevékenység végzésére jogosító engedély cseréje, pótlása, melynek díja 9000
forint, valamint a fegyver kezelésére, illetve használatára jogosult személynek a
szervezet részére kiadott lőfegyvertartási engedélybe történő bejegyzése, valamint az
engedélyből történő törlése, melynek díja kérelmenként 2400 forint.